Ile kosztuje pozycjonowanie stron

Ile kosztuje pozycjonowanie

Ile kosztuje pozycjonowanie stron?

Ile kosztuje pozycjonowanie stron? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie ze względu na to, na jak sporą różnicę w cenach możemy się natknąć.

Zatem ile powinniśmy przeznaczyć na pozycjonowanie strony www? Czy w ogóle jest potrzebne pozycjonowanie? Jak wybrać odpowiednią firmę zajmującą się pozycjonowaniem? Na te i na wiele innych pytań odpowiem w poniższym artykule.

Czy strona potrzebuje pozycjonowania?

Trzeba sobie zadać pytanie – jak dużą konkurencję ma Twoja strona internetowa. Jeśli oferujemy usługi powszechnie dostępne na terenie całego kraju czyli np. sprzedaż sprzętu komputerowego lub projektowanie stron internetowych, to wtedy potrzebujemy pozycjonowania. Natomiast jeśli nasza posiada bardzo małą konkurencję i potrafi znaleźć się w pierwszej dziesiątce bez większego trudu, to nie trzeba jej pozycjonować. 

Ile wydać na pozycjonowanie?

Jeśli już wiemy czy potrzebujemy pozycjonowania czy nie to dowiedzmy się ile pieniędzy na to przeznaczyć. 

Na rynku działa aktualnie wiele firm oferujących pozycjonowanie, jednak wszystkie te firmy oferują bardzo różne ceny. A mianowicie kwoty wahają się od 50 zł do 10 000 zł. Skąd ta rozbieżność? 

Już tłumaczę. Faktem jest, że nie ma możliwości otrzymania skutecznego pozycjonowania za kwotę niższą jak 500 zł/miesiąc i to nawet na stronie, która posiada małą konkurencję. 500 zł brutto to minimum. Dlaczego?  Ponieważ są do tego potrzebne odpowiednie narzędzia analityczne, jak również zakup odpowiednich elementów, dzięki który pozycjonowanie stron internetowych będzie skuteczne. Zatem jeśli spotykacie się z tak niską ofertą i to bardzo przekonującą – NIE DAJCIE SIĘ ZWIEŚĆ! Oszustów nie brakuje. 

Spotkałem się nie raz na stronach takich jak Oferteo czy Useme, jak ktoś oferował pozycjonowanie za jedyne 50 zł. To jest jakiś absurd. Jeśli jednak lubicie rozdawać pieniądze za darmo to wasza sprawa. 

Więc ile to kosztuje?

Wszystko zależy od kilku czynników:

  • Jak daleko chcesz zajść,
  • Jaką branżą się zajmujesz (konkurencja),
  • Ile na pozycjonowanie wydaje konkurencja,
  • Na jakim terenie chcesz działać,
  • Im więcej wydasz tym więcej zyskasz,
  • Ile miesięcy posiada Twoja domena,
  • itp.

Zobrazujmy to trochę. Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i konkurencja jest spora. Jeśli działasz na terenie całego kraju i nadal się rozwijasz to pozycjonowanie strony będzie kosztowne, ale jak bardzo? Ciężko jest wycenić pozycjonowanie bez praktycznie żadnych danych, ale na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że wyniesie to ok 2-3 tyś miesięcznie. I jest to kwota minimalna. Jeśli zapłacimy firmie jakąś większą sumę to de facto powinniśmy otrzymać jeszcze lepsze pozycjonowanie strony. 

Jednak, czy jest to spora kwota dla ogromnej firmy budowlanej? To tak jak by zatrudnić kolejnego dobrze opłacanego fachowca, a tutaj sprawa wygląda o tyle lepiej, że inwestujemy w marketing, który nam się w przyszłości zwróci po wielokroć. 

Jakim firmom pozycjonującym zaufać?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie dobrej firmy jest po prostu wpisanie w wyszukiwarkę Google „Pozycjonowanie stron internetowych”. Pierwsze pozycje jakie się wyświetlą to będą firmy, które wiedzą co robią, jednak oferują wysokie ceny, ale na prawdę warto. 

Kolejną rzeczą jaką powinna się cechować dobra firma pozycjonująca to cierpliwość i solidność wykonania. Pod żadnym pozorem nie ufajcie tym, którzy oferują wam bardzo szybkie pozycjonowanie. W ten sposób wasz witryna dostanie bana od Google i skończy się to kolejnymi wydanymi pieniędzmi na wrócenie do punktu wyjścia, czyli krótko mówiąc jest to zmarnowanie pieniędzy i czasu. 

Dalej to już od was zależy, jaką firmę wybierzecie. Warto wybrać kogoś z waszego miasta, aby lepiej sprawdzić z kim ma się do czynienia. Porozmawiać z przedstawicielem w cztery oczy. Bierzcie również pod uwagę opinie klientów lub referencje jakimi może pochwalić się firma.

Nie lepiej pozycjonować samemu?

Oczywiście jest to jakieś wyjście. Oszczędność pieniędzy na pewno tak, ale czasu na pewno nie. Jeśli ktoś prowadzi swoją działalność to wie ile czasu pożera zarządzanie wszystkim, często zdarzają się nadgodziny, więc dodatkowa praca w postaci pozycjonowania strony nie wchodzi w grę. A po za tym, co najważniejsze, trzeba to jeszcze umieć. Bez odpowiedniej wiedzy na ten temat możemy sobie więcej zaszkodzić jak pomóc.

Skuteczne i solidne pozycjonowanie stron internetowych

Ile kosztuje pozycjonowanie stron www?