Projektowanie www na luzie

Projektowanie www na luzie

Wstęp

Projektowanie www na luzie, to temat w którym opiszę po trochu jak wygląda praca webmastera, z jakimi przeszkodami musi zmierzyć się projektant stron internetowych, przydatne porady dla początkujących webmasterów, oraz jak tworzyć nowoczesne i kreatywne strony www.

Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a jeśli nie to ten temat przypomni a zarazem odświeży pamięć niektórym czytelnikom.

Projektowanie stron jako praca

Powiem szczerze, że z całego serca mogę polecić taką pracę jeśli komuś nie przeszkadza długotrwałe przesiadywanie przy komputerze. Główną zaletą takiej pracy i według mnie jest to największy plus, że możesz pracować zdalnie. Czyli gdziekolwiek byście nie byli możecie pracować przy projekcie witryny internetowej. Drugą sprawa przy jest oczywiście praca bez szefa. Nikt nie stoi wam nad głową, nie macie żadnych celów do zrealizowania, po prostu pracujecie we własnym tempie i zaangażowaniem i wtedy kiedy wam to najbardziej pasuje. 

Faktem jest, że trzeba posiadać niezbędne umiejętności w postaci znajomości języków programowania oraz kreatywności czy poczucia estetyki. 

Największą przeszkodą do przejścia dla początkujących webmasterów jest z pewnością pokazanie się na rynku. Warto zainwestować trochę pieniędzy w jakąś reklamę naszej działalności, aby zwrócić uwagę potencjalnych klientów. Z doświadczenia wiem jak ciężko jest zdobyć tego pierwszego klienta. Ich nie ufność do nas jest tak duża, a tym bardziej praca zdalna jeszcze to potęguje ponieważ nie mogą nas zobaczyć i omówić wszystkiej przy filiżance kawy. 

Jeśli chodzi o początkowe ceny waszych usług oczywiście polecam tutaj zacząć od średniej półki. Dlaczego średniej? Zbyt niska cena też może wystraszyć klientów niestety. Średnia półka jest optymalnym rozwiązaniem, a gdy zauważysz, że klienci zaczynają Ci ufać to stopniowo zwiększaj swoją cenę usług, jednak nigdy nie przesadza. Staraj się badać rynek i konkurencję. Sprawdzaj ceny w innych firmach, porównuj usługi itp. po prostu rozwijaj się. 

Projekt www – efekt końcowy

Z doświadczenia wiem, że wielu młodych i świeżych webmasterów stara się dopieszczać swoje strony internetowe do maksimum. Ale po co? Często bywa tak, że klient zleca nam projekt, a my ślęczymy nad nim przez wiele dni tylko dlatego, że chcemy zrobić coś lepiej lub inaczej(ale według nas lepiej) niż chciał klient. Stanowczo NIE róbcie tego! Możemy zaskoczyć miło klienta i oczekiwać od niego efektu WOW! ale bardzo często spotkamy się również z opinią „Tego nie zamawiałem, proszę to zmienić” i cały poświęcony na to czas zostanie zmarnowany oraz powiększony o dodatkową poprawkę. 

Powiem tak, nie ważne jak zrobicie stronę, czy to w jakimś CMS-ie, czy użyjecie do tego gotowego szablonu HTML lub zaprojektujecie stronę sami od podstaw, klienta to nie obchodzi. Strona ma działać i wyglądać tak jak on chce, ale nie ważne jak to zrobicie, tak po prostu ma być. Wyjątkiem jest to kiedy klient da wam wolną rękę chociaż nie polecam tego praktykować bo gust może być różny i będziecie wtedy siedzieć nad stroną internetową jeszcze dłużej poprawiając wiele elementów, które mu nie pasują.

Projektowanie i zarządzanie

Jeśli zdobędziecie już odpowiednią renomę i zlecenia będą przychodzić częściej, wypracujcie sobie odpowiedni system, który znacznie ułatwi i przyspieszy waszą pracę. 

Mianowicie mam tutaj na myśli kontakt z klientem. Na początku może to być większa swoboda ze strony klienta, czyli konwersujecie mailowo lub telefonicznie a Ty wiele razy coś poprawiasz itp. Taka praca jest ok, ale przy mniejszej ilości zleceń. Kiedy już nabierzesz rozpędu zaoferuj klientowi „formularz”. Napisz w nim co jest Tobie potrzebne do rozpoczęcia wykonania zlecenia, ile poprawek wykonasz po wykonaniu zlecenia, itp. To zwiększy efektywność Twojej pracy ponieważ zmusi klienta do większego działania, przez co Ty zaoszczędzisz sobie czas i nerwy. 

Tworzenie stron, a praca zdalna

Jak pisałem wyżej, zaufanie klienta w przypadku pracy zdalnej jest bardzo niskie. Więc co zrobić, aby to zaufanie zwiększyć?

Przede wszystkim postarajmy się nie tylko o dobry kontakt mailowy, ale również telefoniczny. Projektowanie www wymaga przecież omówienia szczegółowych informacji. Przemawiając do klienta stanowczym i profesjonalnym tonem damy mu do zrozumienia, że nie ma do czynienia z byle kim. Jednocześnie rozmawiajmy w taki sposób, aby klient nas łatwo zrozumiał. Może być taka sytuacja, że osoba z którą rozmawiasz udaje, że wszystko rozumie przytakując na każde zdanie, jednak po zakończeniu rozmowy mówi, że się jeszcze zastanowi. Niestety to co dla nas jest proste i logiczne, dla kogoś innego może stanowić cholernie skomplikowaną do zrozumienia rzecz, dlatego mówmy prostym językiem a najlepiej jeszcze spróbujmy w jakiś sposób zobrazować sytuację podstawiając jakieś przykłady.

Wiadomości e-mail powinny zawierać przede wszystkim dane kontaktowe oraz imię i nazwisko. Warto jest spersonalizować swoje konto e-mail, czyli dodać logo, stopkę itp. 

Skrzynka mailowa niech będzie to skrzynka z waszą domeną czyli np. andrzej@nazwadomeny.pl a nie andrzej@interia.pl i inne tego typy skrzynki mailowe. 

Inne elementy wzbudzające większe zaufanie to np. regularność kontaktów z klientem. Dajmy mu do zrozumienia, że nam zależy aby wykonać usługę, ale nie bądźmy nachalni. 

Jeśli jest możliwość to umówcie się z nim na spotkanie i przegadajcie cały proces projektowania strony internetowej od A-Z. 

Czas realizacji strony www

Jeśli ktoś wam zleca bardzo prosty projekt, gdzie wykonanie zajmie wam tylko kilka godzin to nie zgłaszajcie klientowi, że strona jest już gotowa. Klient może nabrać podejrzeń i zrezygnować ze zlecenia. Niech to „zajmie” wam kilka dni dłużej. Można ten czas spożytkować na szukanie nowych zleceń, dopieszczanie naszej strony, lub testowanie projektu, który właśnie zakończyliście itp. 

Jak wy byście zareagowali na fakt, że płacicie minimum 500 zł za projektowanie www, a ktoś wykonał to w  parę godzin? 

Podsumowanie

Tak jak w temacie. Projektowanie www na luzie, tak też powinno być w życiu. Podchodźcie do każdego projektu z pewnym dystansem i profesjonalizmem. Niech praca stanie się przyjemnością a nagrodą niech będzie rekomendacja i wpłata na konto za wykonaną usługę.

Projektowanie www.

Kreatywne projektowanie stron www – usługi projektowania stron