Responsywne strony www

Responsywne strony www

Responsywne strony www

Responsywne strony www. Wiemy jak bardzo ważne jest dopasowanie stron internetowych do każdego rodzaju urządzenia, zarówno tych z większym ekranem czyli komputerów i laptopów jak i tych z mniejszym czyli telefonów i tabletów. Ogromnie zwiększa to komfort przeglądania witryny co przekłada się na ilość odwiedzin na stronie.

Dlatego postaramy się opisać jak najłatwiejsze metody na uzyskanie efektu responsywności dzięki czemu wasza strona internetowa stanie się bardziej komfortowa w przeglądaniu i zyska większą popularność w sieci.

Tworzenie responsywnych stron

Każdy z początkujących webmasterów na pewno spotkał się z przeszkodą w postaci tworzenia stron internetowych. Z tym, że trzeba każdy <div> i inny klocek odpowiednio zaprogramować w arkuszu stylów, żeby nam ładnie się ułożył kiedy będziemy oglądać stronę na mniejszym ekranie. Jednak każdy zauważył również ilość pracy, która musi zostać w to włożona, aby wyglądało i działało to bardzo sprawnie. Ilość kodu do stworzenia i czas jego wykonania potrafi być przytłaczająca.

Opiszemy łatwiejszy sposób na uzyskanie tego samego efektu przy znacznie mniejszym nakładzie pracy. Na pewno ułatwi to życie nie jednego przyszłemu webmasterowi, gdyż czas każdego zlecenia zostanie skrócony o minimum 50%.

Metoda na responsywność

Zacznijmy od tego, że dla ułatwienia pracy webmasterom, inni webmasterzy (programiści) stworzyli biblioteki. Taka biblioteka to nic innego jak zbiór narzędzi, które możemy wykorzystać w pracy przy tworzeniu strony i nie martwić się przy tym o tworzenie dodatkowego kodu, a ewentualnie o jego edycję.

Jedną z takich bibliotek jest właśnie Bootstrap.

Bootstrap – framework CSS, rozwijany przez programistów Twittera, wydawany na licencji MIT. Zawiera zestaw przydatnych narzędzi ułatwiających tworzenie interfejsu graficznego stron oraz aplikacji internetowych. Źródło wikipedia.

Krótko mówiąc ułatwia on znacząco pracę webmastera jak już wcześniej wspomniałem.

Jak to działa?

Nie będę się tutaj rozpisywał na temat całego frameworka ponieważ jest tego naprawdę cała masa, więc odsyłam do zajrzenia na stronę Bootstrap i tam zapoznania się z działaniem tego przyjemnego narzędzia. Osobiście używam tego przy projektowaniu prawie każdej strony internetowej i nie wyobrażam sobie pracy bez tego.

Oczywiście jest to nauka kolejnej składni jednak niewiele różniącej się od podstawowego HTML. Jednak responsywne strony www są tego warte. Po za tym nawet, gdybyśmy co chwile zaglądali na stronę, aby sprawdzić jak działa dany element lub jak uzyskać dany efekt, to w istocie i tak zajmie nam to mniej czasu niż zaprogramowanie własnego systemu responsywności na naszej stronie.

Wady i zalety Bootstrapa

Zalety to na pewno:

  • Przyjemniejsza i łatwiejsza praca,
  • Oszczędność czasu,
  • Pewność wykonywanej pracy,

Wady:

  • Obciążenie strony o dodatkowe linie kodu

Jak widać nie ma zbyt wiele wad co jest jego główną zaletą. Obciążenie w postaci dodatkowych linii kodu CSS możemy oczywiście zoptymalizować samodzielnie. Jeśli nie używamy niektórych funkcji to możemy je po prostu skasować i obniżyć tym samym wielkość pliku o wiele bajtów.

Podsumowując

Gorąco polecam korzystać z tego narzędzia, szczególnie początkującym webmasterom, aby już od początku poznali składnię tego frameworka, co zwiększy efektywność pracy o kilkadziesiąt procent. Responsywne strony www to sposób na większą sprzedaż i ruch na stronie.