System CMS

System CMS

System CMS – wstęp

System CMS – czym jest? Sporo mówi się o systemie zarządzania treścią CMS. Skąd wzięła się jego popularność? Jak pracuje się na tego typu systemach? Jakie są wady i zalety? Czy CMS są zoptymalizowane pod kątem pozycjonowania? Lista dostępnych i darmowych CMS-ów.

Postaram się wyjaśnić wszystko najdokładniej jak potrafię opisując tym samym swoje doświadczenia z narzędziem jakim jest system CMS.

Popularność CMS

System CMS to przede wszystkim intuicyjność i prostota. Pracując w takim systemie nie musimy się martwić o setki linii kodu, jakieś błędy w kodzie czy dobrą optymalizacje SEO na naszej stronie internetowej. Tak na prawdę to jedyne co musimy zrobić, to wybrać i zainstalować szablon (motyw) strony, które w większości są całkowicie darmowe i dostępne w zakładce „Motywy”, a następnie zapełnić stronę interesującymi nas treściami.

Krótko mówiąc jest to najprostszy sposób tworzenia stron internetowych jaki kiedykolwiek istniał. 

Jak by tego było mało to producenci oferują masę darmowych wtyczek i modułów, które jeszcze bardziej usprawniają nam pracę. 

SEO w CMS

Kolejnym argumentem, dlaczego warto pracować na CMS-ie jest to, że nie trzeba za nadto martwić się o rzeczy typu optymalizacja SEO na naszej stronie internetowej. CMS-y takie jak np. WordPress są tak zaprogramowane, aby treści, które umieszczamy na naszej stronie posiadały już odpowiednie znaczniki optymalizacyjne.

Jeśli jednak chcemy się upewnić, że wszystko jest całkowicie w porządku, to z pomocą przychodzą nam wtyczki takie jak np. YoastSEO, która na bieżąco sprawdza nam nasycenie słów kluczowych, nagłówki oraz ilość potrzebnej treści.

Czyli SEO w CMS jest jak najbardziej na najwyższym poziomie. Polecam szczególnie początkującym osobom, które nie zapoznały się jeszcze z tematem SEO a chcą już założyć swoją pierwszą stronę internetową.

Wady i zalety CMS

Zalety znacie już z powyższych postów, a o wadach też ciężko tutaj wspomnieć chociaż jednak jakieś się pojawiają.

Pierwsza z nich to przede wszystkim obciążenie. Strony w CMS zawierają setki jak nie tysiące niepotrzebnych linii kodu, co powoduje obciążenie strony i w efekcie jest ona wolniejsza. A jak co niektórzy już za pewne wiedzą, szybkość strony wpływa na pozycjonowanie. 

Kolejną z wad jest to, że jesteśmy trochę ograniczeni jeśli chodzi o wygląd strony www. Co prawda oferowane są setki darmowych szablonów jednak są one słabo wykonane i nie zawsze mogą nam się podobać. Możliwość edycji jest tutaj jak najbardziej dostępna, jednak trzeba znać języki programowania webowego.

Warto wiedzieć, że choć system CMS zawiera pewne wady, to są one znikome, a co do edycji poszczególnych elementów motywu to w sieci jest pełno różnych poradników na ten temat.

Lista systemów CMS

  1. Pierwszym i chyba najbardziej znanym jest WordPress. Narzędzie najstarsze i najbardziej wspierane przez ludzi z całego świata. Bardzo intuicyjne, posiada wiele tłumaczeń na języki obce oraz masę ciekawych motywów i wtyczek.
  2. Drugim z kolei, który mogę polecić jest na pewno Joomla. Osobiście nie pracowałem na tym systemie, ale sądząc po jego popularności i opiniach w internecie to na prawdę warto.
  3. Trzecim z kolei jest Drupal. Kolejne oprogramowanie na licencji Open Source, które daje nam wiele możliwości rozwoju strony, a przy tym jest bardzo intuicyjne i dobrze zoptymalizowane.

Są jeszcze dziesiątki jak nie setki innych narzędzi typu system CMS, jednak uważam, że najlepiej skupić się tylko an tych trzech wyżej wymienionych ponieważ posiadają największe wsparcie techniczne, wiele darmowych szablonów oraz wtyczek i są naprawdę łatwe w użytkowaniu.